KANCELARIA
RZYMSKOKATOLICKIEJ PARAFII
P.W. ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA W KONIECPOLU
CZYNNA
WE WTOREK I W CZWARTEK
W GODZ. 16.30 – 17.30
W SOBOTĘ
W GODZ. 8.30 – 9.30
TELEFON W PILNYCH SPRAWACH: (O34) 355-15-07
Poniżej znajdują się informacje i wytyczne o tym, jakie do kancelarii należy przedłożyć dokumenty w związku z udzieleniem Sakramentów, a także wskazówki dotyczące do przygotowania się, by ich udzielono.
Do I Komunii św. przystępują dzieci klas III szkoły podstawowej lub starsze. Przygotowującym jest katecheta w szkole, kapłan w parafii, ale także rodzice. Minimalne wymagania stawiane przed dziećmi oraz ich rodzicami:
> obecność regularna na katechezie w szkole,
> znajomość katechizmu i materiału zgodnie z programem nauczania w zakresie klasy III,
> obecność na Mszy świętej niedzielnej i świątecznej,
> rodzice dzieci zobowiązani są do udziału w katechezach i spotkaniach modlitewnych organizowanych przez odpowiedzialnego za ich przygotowanie,
> akt Chrztu Św. (dla ochrzczonych poza parafią, gdzie przyjmowany jest sakrament I Komunii Świętej ),
> pozwolenie ks. Proboszcza, jeżeli Chrzest ma odbyć się poza parafią
II Niedziela m-ca – KATECHEZA dla Rodziców
I Komunia św. w 2024 roku odbędzie się w niedzielę 5 maja o godz. 11.30. Od roku 2025 Komunia św. dzieci kl. III ZAWSZE będzie w sobotę o godz. 11.00 PRZED UROCZYSTOŚCIĄ BOŻEGO CIAŁA, czyli w 2025 roku I Komunia Św. odbędzie się 14 czerwca o godz. 11.00.
MAŁŻEŃSTWO
Małżeństwo sakramentalne powinno być zawierane w kościele parafialnym narzeczonej lub narzeczonego. Narzeczeni powinni osobiście stawić się w kancelarii parafialnej przynajmniej 3 miesiące przed planowanym ślubem oraz złożyć dokumenty wymagane przez Prawo Kanoniczne:
> świadectwo chrztu św. i bierzmowania,
> świadectwo ukończenia katechezy przedmałżeńskiej,
> dokumenty z U.S.C,
> świadectwa z religii/indeksy
> dowody osobiste
> pozwolenie ks. Proboszcza, jeżeli ślub ma odbyć się poza parafią
POGRZEB
Katolicki pogrzeb przysługuje ludziom wierzącym i praktykującym. Zgodnie z Prawem Kościelnym powinien odbyć się w parafii zamieszkania zmarłego. Przed pogrzebem w kancelarii należy przedłożyć:
> zaświadczenie o przyjęciu sakramentów świętych przez zmarłego ( sakrament pojednania oraz namaszczenia chorych ),
> akt zgonu z U.S.C,
> pozwolenie ks. Proboszcza, jeżeli Pogrzeb ma odbyć się poza parafią.
Regulamin prowadzenia prac budowlanych i kamieniarskich
oraz wykonywania innych usług przez podmioty zewnętrzne na cmentarzu wyznaniowym
przy Parafii pw. św. Michała Archanioła w Koniecpolu
- 1
- Wykonywanie jakichkolwiek prac na terenie cmentarza w zakresie usług budowlanych i kamieniarskich oraz wykonywanie innych usług np.: pogrzebowych, pielęgnacji zieleni itp. wymaga zawarcia odpowiedniej umowy z Parafią/Zarządcą cmentarza.
- Podmioty zewnętrzne, które nie mają zawartych stałych umów, są zobowiązane do uzyskania od Parafii/Zarządcy cmentarza jednorazowego pozwolenia na wykonanie danej usługi.
- Wszyscy Wykonawcy czyli podmioty (firmy) zewnętrzne, prowadzące na podstawie właściwych przepisów prawa działalność gospodarczą, mają prawo do świadczenia usług na jednakowych warunkach na terenie cmentarza wyznaniowego przy Parafii pw. św. Michała Archanioła w Koniecpolu.
- 2
- Wszyscy Wykonawcy są zobowiązani do przestrzegania postanowień niniejszego Regulaminu oraz Regulaminu cmentarza wyznaniowego przy Parafii pw. św. Michała Archanioła w Koniecpolu, a także ogólnie obowiązujących przepisów prawa, w szczególności: ustawy prawo budowlane, prawo ochrony środowiska, ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych, przepisów bhp oraz innych właściwych przepisów powszechnych, a ponadto do bezwzględnego stosowania się do zaleceń wydawanych przez Parafię/Zarządcę cmentarza.
- Wszelkie prace i usługi wykonywane na terenie cmentarza przez Wykonawców mogą być realizowane tylko na podstawie właściwej umowy zawartej z Parafią/Zarządcą cmentarza. Umowa taka może być zawarta na czas nieokreślony, określony lub na czas wykonania konkretnych prac. Parafia/Zarządca cmentarza wydaje ponadto każdorazowo pozwolenie na wykonanie konkretnych prac na jednym ściśle określonym grobie.
- Wykonawcy ponoszą pełną odpowiedzialność za wszelkie szkody i straty wyrządzone w mieniu cmentarza i osób trzecich, są zobowiązani do naprawienia wyrządzonej przez siebie szkody i zadośćuczynienia osobom poszkodowanym.
- Wykonawcy są zobowiązani do zachowania należytej staranności, przestrzegania postanowień umów zawartych z Parafią/Zarządcą cmentarza, stosowania się do treści udzielonych im zezwoleń oraz dbałości o mienie cmentarza i dysponentów grobów.
- Pozwolenie na wykonanie usługi kamieniarskiej lub budowlanej będzie wydawane wyłącznie na wykonanie prac na miejscach, za które zostały uregulowane obowiązujące opłaty.
- 3
Wykonawca jest zobowiązany w szczególności do:
- zadbania o to, aby pozostałe szczątki, znalezione w starym grobie, zostały godnie zabezpieczone,
- zapewnienia porządku w miejscu wykonywania usługi,
- zabezpieczenia miejsca wykonywania usługi przed osunięciem się ziemi i sąsiednich mogił, przy respektowaniu właściwych przepisów prawa budowlanego,
- wywiezienia ziemi na miejsce do tego przeznaczone,
- przed przystąpieniem do wykonywanych prac – przedstawienia Parafii/Zarządcy cmentarza projektu, wymiarów, zakresu prac, posiadania pisemnego zezwolenia Parafii/Zarządcy na wykonanie usługi i uiszczenia stosownych opłat.
- 4
- Wykonawca jest zobowiązany do przedstawienia Parafii/Zarządcy cmentarza odpowiedniego wypisu z rejestru w związku z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą.
- Wykonawca jest zobowiązany do posiadania ubezpieczenia OC (wysokość polisy ……………………….) oraz do przedstawienia aktualnej polisy OC Parafii/Zarządcy cmentarza.
- Wykonawca chcący udowodnić swoją wiarygodność w zakresie prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej może przedstawić Parafii/Zarządcy cmentarza rekomendacje.
- Parafia/Zarządca cmentarza może odmówić zawarcia umowy z Wykonawcami którzy, w ocenie Parafii/Zarządcy cmentarza, nie gwarantują sumiennego i profesjonalnego wykonania usługi.
- 5
- Wykonawca jest zobowiązany do zachowania czci wobec osób zmarłych oraz powagi miejsca kultu religijnego. Swoimi działaniami nie może zakłócać przebiegu uroczystości pogrzebowych.
- Wykonawca może wykonywać prace na cmentarzu w dni robocze od godz. 7.30 do godz. 15.30.
- Wykonywanie pracy w innym terminie, niż wskazany w ust. 2 wymaga każdorazowo pisemnej zgody Parafii/Zarządcy cmentarza.
- 6
- Usługi kamieniarskie mogą być świadczone przez Wykonawcę jedynie po przedstawieniu Parafii/Zarządcy cmentarza pisemnego zlecenia od dysponenta grobu, zawierającego między innymi projekt zagospodarowania grobu i jego otoczenia oraz dowodu uiszczenia stosownych opłat.
- Projekt zagospodarowania grobu i jego otoczenia może jedynie obejmować wymiar placu miejsca grzebalnego, który został określony w pokwitowaniu za grób.
- 7
Wykonawca ponosi wyłączną odpowiedzialność za działania i zaniechania swoich pracowników realizujących prace i usługi na terenie cmentarza.
- 8
Regulamin wchodzi w życie z dniem 22.08.2023 r.