PARAFIA ŚWIĘTEGO MICHAŁA           ARCHANIOŁA W KONIECPOLU

KANCELARIA i SAKRAMENTY

 

RZYMSKOKATOLICKA PARAFIA 

P.W. ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA W KONIECPOLU

UL. ŻEROMSKIEGO 57

42 – 230 KONIECPOL

TELEFON: (O34) 355-15-07

E-MAIL:  parafia.sw.michala.koniecpol@gmail.com.pl

 

KANCELARIA

CZYNNA

WE  WTOREK  I  W  CZWARTEK 

W  GODZ.  15.30  –  16.30

W SOBOTĘ (z wyjątkiem I m-ca)

W GODZ. 8.30  –  9.30

 

 

ZAŚWIADCZENIA

NA  RODZICA  CHRZESTNEGO

I  ŚWIADKA  DO  BIERZMOWANIA

ZAINTERESOWANI

ODBIERAJĄ  OSOBIŚCIE

W  KANCELARII  PARAFIALNEJ

Poniżej znajdują się informacje i wytyczne o tym, jakie do kancelarii należy przedłożyć dokumenty w związku z udzieleniem Sakramentów, a także wskazówki dotyczące do przygotowania się, by ich udzielono.


CHRZEST – WYMAGANE DOKUMENTY:

  1. Akt urodzenia dziecka z Urzędu Stanu Cywilnego
  2. Zaświadczenia chrzestnych z miejsca zamieszkania stwierdzające, że mogą pełnić funkcję rodziców chrzestnych (jeśli mieszkają poza parafią)
  3. Zgoda ks. Proboszcza miejsca zamieszkania (jeśli z innej parafii)

– Z wymaganymi dokumentami należy zgłosić się na dwa tygodnie przed planowaną datą chrztu. Zgłoszenia dokonują rodzice dziecka.

 

– Chrzty w parafii odbywają się w II i IV niedzielę miesiąca.
– Z wymaganymi dokumentami należy zgłosić się na dwa tygodnie przed planowaną datą chrztu.
– Zgłoszenia dokonują rodzice dziecka (wierzący i praktykujący tak, by mogli zapewnić dziecku religijne wychowanie w domu).

ZNACZENIE SAKRAMENTU

Jezus przemówił tymi słowami: (…) Idźcie i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. (Mt 28, 18 – 19)

Czyż nie wiadomo wam, że my wszyscy, którzyśmy otrzymali chrzest zanurzający w Chrystusa Jezusa, zostaliśmy zanurzeni w Jego śmierć? Zatem przez chrzest zanurzający nas w śmierć zostaliśmy razem z Nim pogrzebani po to, abyśmy i my wkroczyli w nowe życie – jak Chrystus powstał z martwych dzięki chwale Ojca. (Rz 6, 3 – 4)

Chrzest święty jest pierwszym sakramentem, jakiego udziela się w Kościele katolickim. Można powiedzieć, że jest on niejako „bramą” prowadzącą do przyjmowania innych sakramentów. Bez ważnie udzielonego chrztu nie można przyjąć ważnie żadnego innego sakramentu. Jest to sakrament, którego udziela się tylko raz w życiu. Pozostawia on na ochrzczonym niezatarte znamię, dlatego chrztu świętego nie można po jego udzieleniu odwołać ani unieważnić. Na zawsze pozostaje się osobą ochrzczoną. Stąd decyzja o chrzcie świętym, którą zazwyczaj podejmują rodzice małego dziecka, jest bardzo odpowiedzialna. Przez swoją decyzję rodzice wprowadzają dziecko we wspólnotę ochrzczonych. Muszą zatem zdawać sobie sprawę z powagi wydarzenia i konsekwencji jakie z niego wynikają.

Chrzest jest „zanurzeniem” w Chrystusa – w moc Jego śmierci i zmartwychwstania, przez które pokonał śmierć i grzech. Dla podkreślenia związku Chrztu ze zmartwychwstaniem Jezusa, zazwyczaj udziela się go w niedzielę. Sakrament Chrztu jest też aktem przyjęcia do wspólnoty Kościoła, dlatego zazwyczaj odbywa się podczas parafialnej Mszy świętej.

Drodzy rodzice, prosząc o chrzest dla swojego dziecka,
przyjmujecie na siebie obowiązek wychowania go w wierze,
aby zachowując Boże przykazania, miłowało Boga i bliźniego, jak nas nauczył Jezus Chrystus.
Czy jesteście świadomi tego obowiązku? (Obrzędy chrztu dzieci)

CHRZESTNI

Do przyjęcia zadania chrzestnego może być dopuszczony ten kto:

– jest wyznaczony przez przyjmującego chrzest albo przez jego rodziców, albo przez tego kto ich zastępuje, a gdy tych nie ma, przez ks. Proboszcza lub szafarza chrztu i posiada wymagane do tego kwalifikacje oraz intencję pełnienia tego zadania.

– ukończył 16 lat, chyba że ks. Biskup diecezjalny określił inny wiek albo ks. Proboszcz lub szafarz jest zdania, że słuszna przyczyna zaleca dopuszczenie wyjątku.

– jest katolikiem, bierzmowanym i przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić.

– jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej.

– nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest.

– ochrzczony, należący do niekatolickiej wspólnoty kościelnej, może być dopuszczony tylko razem z chrzestnym katolikiem i to jedynie jako świadek chrztu.

(Kodeks Prawa Kanonicznego 874)

Nie mogą być to osoby żyjące niezgodnie z wiarą i nauką Kościoła np. w związku cywilnym, konkubinacie lub niemający nic wspólnego z życiem Kościoła (niepraktykujący, albo praktykujący tylko „od święta”, nie uczęszczający na katechezę szkolną).

 

GŁÓWNE OBOWIĄZKI RODZICÓW CHRZESTNYCH

– Rodzice chrzestni mają być praktykującymi katolikami, uczęszczającymi na niedzielną Mszę św., wyznającymi swą wiarę życiem zgodnym z nauką Kościoła.
– Nie mogą być dopuszczone do tej funkcji osoby żyjące w niesakramentalnym związku małżeńskim, osoby niepraktykujące (Msza św., spowiedź, kolęda) oraz młodzież nie uczęszczająca na katechizację. Rodzice chrzestni uczestniczą w świętych obrzędach z czystym sumieniem, pojednani z Bogiem, dlatego przystępują do spowiedzi i Komunii św.
– Chrzestni zobowiązani są do pomagania w chrześcijańskim wychowaniu dziecka. Powinni również pamiętać o modlitwie za nowo ochrzczone dziecko.

 

 

SAKRAMENT EUCHARYSTII (I KOMUNII ŚW.)

Do I Komunii św. przystępują dzieci klas III szkoły podstawowej lub starsze. Przygotowującym jest katecheta w szkole, kapłan w parafii, ale także rodzice. Minimalne wymagania stawiane przed dziećmi oraz ich rodzicami:

> obecność regularna na katechezie w szkole,

> znajomość katechizmu i materiału zgodnie z programem nauczania w zakresie klasy III,

> obecność na Mszy świętej niedzielnej i świątecznej,

> rodzice dzieci zobowiązani są do udziału w katechezach i spotkaniach modlitewnych organizowanych przez odpowiedzialnego za ich przygotowanie,

> akt Chrztu Św. (dla ochrzczonych poza parafią, gdzie przyjmowany jest sakrament I Komunii Świętej ),

> pozwolenie ks. Proboszcza, jeżeli I Komunia św. ma odbyć się poza parafią zamieszkania dziecka

II Niedziela m-ca – KATECHEZA dla Rodziców

 Komunia św. dzieci kl. III ZAWSZE w SOBOTĘ o godz. 11.00 PRZED UROCZYSTOŚCIĄ BOŻEGO CIAŁA,

czyli w 2025 roku, będzie 14 czerwca o godz. 11.00.

ZNACZENIE SAKRAMENTU EUCHARYSTII

Jezus powiedział: Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który ja dam, jest moje ciało, wydane za życie świata. (J 6, 51)

Pan Jezus tej nocy, której został wydany, wziął chleb i dzięki uczyniwszy, połamał i rzekł: «To jest Ciało moje za was wydane. Czyńcie to na moją pamiątkę!» Podobnie, skończywszy wieczerzę, wziął kielich, mówiąc: «Kielich ten jest Nowym Przymierzem we Krwi mojej. Czyńcie to, ile razy pić będziecie, na moją pamiątkę!» (1Kor 11, 23 – 25)

Uczta, w czasie której uczniowie Chrystusa powtarzali Jego słowa i spożywali chleb i wino przemienione w Jego Ciało i Krew, początkowo nazywana była Łamaniem Chleba. Stopniowo została ona połączona z lekturą Słowa Bożego i modlitwami, tworząc ryt Mszy świętej. Jej podstawowa struktura została niezmieniona od początku do dnia dzisiejszego.

Eucharystia nie jest tylko przypomnieniem Ostatniej Wieczerzy. Wierzymy, że Duch Święty rzeczywiście przemienia chleb i wino w Ciało i Krew Chrystusa, choć nie zmienia się ich zewnętrzna postać. Ciało i Krew są ofiarowywane Bogu Ojcu; jest to uobecnienie ofiary złożonej przez Jezusa na krzyżu. Msza święta jest więc uczestnictwem w śmierci Chrystusa, a także w Jego zmartwychwstaniu.

Nawet wtedy, gdy Eucharystia jest celebrowana na małym ołtarzu wiejskiego kościoła, jest ona wciąż poniekąd sprawowana na ołtarzu świata. Jednoczy niebo z ziemią. Zawiera w sobie i przenika całe stworzenie. Syn Boży stał się człowiekiem, aby w najwyższym akcie uwielbienia przywrócić całe stworzenie Temu, który je uczynił z niczego. (…) Czyni to przez posługę kapłańską Kościoła, na chwałę Najświętszej Trójcy. Doprawdy jest to mysterium fidei, dokonujące się w Eucharystii: świat, który wyszedł z rąk Boga Stwórcy, wraca do Niego odkupiony przez Chrystusa. (Jan Paweł II, Ecclesia de Eucharistia, 8)

 

 

 

ZNACZENIE SAKRAMENTU BIERZMOWANIA

Bierzmowanie przynosi wzrost i pogłębienie łaski chrzcielnej:
– zakorzenia nas głębiej w Bożym synostwie;
– ściślej jednoczy nas z Chrystusem;
– pomnaża w nas dary Ducha Świętego;
– udoskonala naszą więź z Kościołem;
– udziela nam, jako prawdziwym świadkom Chrystusa, specjalnej mocy Ducha Świętego do szerzenia i obrony wiary słowem i czynem, do mężnego wyznawania imienia Chrystusa oraz do tego, by nigdy nie wstydzić się krzyża. (Katechizm Kościoła Katolickiego, 1303)

Bierzmowanie jest nazywane sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej. Przyjęcie go jest świadomym potwierdzeniem wiary otrzymanej na chrzcie i wymaga gotowości, by w sposób dojrzały i odpowiedzialny wyznawać swoją wiarę i bronić jej.

FORMALNOŚCI

Sakrament bierzmowania musi być poprzedzony odpowiednim przygotowaniem duchowym i formalnym i obejmuje VIII klasę Szkoły Podstawowej bądź I Szkoły ŚredniejOczywiście do tego sakramentu mogą przystąpić także osoby starsze. Nie jest on bezpośrednio związany z wiekiem, ani ze szkołą.

Miejscem przyjmowania sakramentu bierzmowania i przygotowania do niego, poza sytuacjami nadzwyczajnymi, jest własna parafia – parafia miejsca zamieszkania (a nie np. parafia szkoły).

Dokumentem koniecznym do dopuszczenia do Sakramentu Bierzmowania jest skrócony akt chrztu.

W przypadku osób spoza parafii (według aktualnego miejsca zamieszkania – nie zameldowania), konieczna jest zgoda własnego ks. Proboszcza na udzielenie sakramentu poza parafią zamieszkania.

 

Warunki, które ma spełnić kandydat do

Sakramentu bierzmowania:

  • w każdą niedzielę i wyznaczone święto uczestniczyć we Mszy św. wewnątrz kościoła;
  • sumiennie i aktywnie uczestniczyć w katechezie szkolnej, starannie prowadzić zeszyt z religii;
  • zaliczyć w wyznaczonych terminach obowiązujący materiał u katechety, tj.: zadane modlitwy i pytania;
  • uczestniczyć w nabożeństwach różańcowych, Roratach, rekolekcjach Adwentowych i Wielkopostnych, nabożeństwach pasyjnych i nabożeństwach majowych oraz czerwcowych;
  • odpowiednio zachowywać się w kościele i na katechezie;

 

ŚWIADKOWIE BIERZMOWANIA

Świadkami przy Sakramencie bierzmowania mogą być osoby, które przyjęły:

– Sakrament Chrztu, Eucharystii i Bierzmowania;

– są osobami wierzącymi i praktykującymi;

– mający 16 lat;

Świadkowie spoza naszej parafii przedstawiają zaświadczenia od swojego ks. Proboszcza, iż mogą pełnić tę funkcję, ponieważ nie mogą to być to osoby żyjące niezgodnie z wiarą i nauką Kościoła (np. w związku cywilnym, konkubinacie) lub niemający nic wspólnego z życiem Kościoła (niepraktykujący, albo praktykujący tylko „od święta”, nie uczęszczający na katechezę szkolną).

 

W PARAFII do bierzmowania przygotowuje młodzież  ks. Prefekt uczący w szkole. Spotkania formacyjne dla Rodziców i kandydatów do bierzmowania w kościele są z ks. Proboszczem po Mszy św. o 9.30 w każdą IV niedzielę miesiąca .

 

MAŁŻEŃSTWO

Małżeństwo sakramentalne powinno być zawierane w kościele parafialnym narzeczonej lub narzeczonego. Narzeczeni powinni osobiście stawić się w kancelarii parafialnej przynajmniej 3 miesiące przed planowanym ślubem oraz złożyć dokumenty wymagane przez Prawo Kanoniczne:

> świadectwo chrztu św. i bierzmowania,

> świadectwo ukończenia katechezy przedmałżeńskiej,

> dokumenty z U.S.C.,

> świadectwa z religii/indeksy

> dowody osobiste

> pozwolenie ks. Proboszcza, jeżeli ślub ma odbyć się poza parafią zamieszkania nupturientów

 

 

 

POGRZEB

Katolicki pogrzeb przysługuje ludziom wierzącym i praktykującym. Zgodnie z Prawem Kościelnym powinien odbyć się w parafii zamieszkania zmarłego. Przed pogrzebem w kancelarii należy przedłożyć:                                                                                                                                                                                   

> zaświadczenie o przyjęciu sakramentów świętych przez zmarłego ( sakrament pojednania oraz namaszczenia chorych ),

> akt zgonu z U.S.C.,

> pozwolenie ks. Proboszcza, jeżeli pogrzeb ma odbyć się poza parafią zamieszkania.

 

 

 

 

 

 

Msze Święte
MSZE ŚWIĘTE:
NIEDZIELA: 7.30 / 9.30 / 11.30 / 16.00
W SOBOTĘ O 18.00 - MSZA ŚW Z LITURGIĄ NIEDZIELNĄ

W TYGODNIU: 7.00 / 17.00 (X-III)
7.00 / 18.00 (IV-IX)

Spowiedź codziennie 15 minut przed każdą Mszą św.
Ważne informacje
Numer konta:
63 8276 0003 2000 0000 1238 0001
Licznik odwiedzin
637615
Visit Today : 42
Visit Yesterday : 388
This Month : 4303
This Year : 97915
Total Visit : 637615