PARAFIA ŚWIĘTEGO MICHAŁA           ARCHANIOŁA W KONIECPOLU

CMENTARZ

http://parafiakoniecpol.com.pl/cmentarz-parafia-w-koniecpolu-chrzastowie/

lub

Cmentarz w Koniecpolu – Chrząstowie

 

OPŁATY ZA  DZIERŻAWĘ GROBU MOŻNA DOKONAĆ

W KANCELARII PARAFIALNEJ W CZWARTEK:

  • W GODZ. 16.30 – 17.30 (M-C KWIECIEŃ – WRZESIEŃ)

W GODZ. 15.30 – 16.30 (M-C PAŹDZIERNIK – MARZEC)

LUB WPŁACAJĄC NA KONTO PARAFIALNE:   63 8276 0003 2000 0000 1238 0001

PODAJĄC ID GROBU ORAZ DANE OSOBY WPŁACAJĄCEJ Z ADRESEM DO KORESPONDENCJI

 

REGULAMIN CMENTARZA W KONIECPOLU – CHRZĄSTOWIE

Kościół zawsze uważał cmentarze, gdzie spoczywają zmarli, za miejsca święte, czyli przeznaczone do sprawowania kultu Bożego i grzebania wiernych /por. KPK, kan. 1205/.

Na cmentarzu, który jest miejscem ciszy, modlitwy i zadumy, należy zachować spokój i uszanować jego świętość. Wierni, których Bóg powołał do siebie, oczekują tutaj na dzień zmartwychwstania.

 

§1

  1. Cmentarz parafialny jest cmentarzem wyznaniowym i własnością Parafii p.w. św. Michała Archanioła w Koniecpolu – ul. Żeromskiego 57, 42-230 Koniecpol.
  2. Administratorem i zarządcą cmentarza jest ks. Proboszcz.
  3. Cmentarz parafialny jest przeznaczonym do pochówku wiernych Kościoła Rzymskokatolickiego i osób, które wyrażą wolę pochowania na nim z poszanowaniem jego sakralnego charakteru.

§2

  1. Wszelkie formalności związane z funkcjonowaniem cmentarza (prace na nim prowadzone) oraz usługami pogrzebowymi (pochówek, ekshumacja) dopełnia się w Kancelarii parafialnej po przedstawieniu przez uprawnioną osobę lub podmiot gospodarczy wymaganych przepisami prawa dokumentów i zezwoleń.
  2. Osoby pełnoletnie przebywające na cmentarzu oraz dzieci pod ich opieką, zobowiązane są do zachowania ciszy i szacunku, należnego zmarłym oraz dbania o porządek i czystość na odwiedzanych grobach i w ich otoczeniu.
  3. Ze względu na powagę miejsca jakim jest cmentarz, obowiązuje bezwzględny zakaz: picia alkoholu i przebywania w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających, palenia wyrobów tytoniowych, jazdy pojazdami jednośladowymi, wprowadzania zwierząt, niszczenia zieleni i infrastruktury cmentarza, wyrzucania śmieci poza miejsca do tego przeznaczone, zabudowy grobu wykraczającej poza powierzchnię miejsca grzebalnego, samowolnego wykonywania prac budowlanych oraz wszelkich czynności, które naruszają porządek i sakralny charakter.

 

§3

  1. Parafia nie ponosi odpowiedzialności za szkody na grobach powstałe wskutek klęsk żywiołowych, działań firm świadczących usługi pogrzebowe i kamieniarsko – budowlane oraz za kradzieże i akty wandalizmu, a także za rzeczy pozostawione bez nadzoru.
  2. Ubezpieczenia poszczególnych obiektów cmentarnych (grobowców, pomników) od aktów wandalizmu, przypadkowego uszkodzenia lub zniszczenia mogą dokonywać indywidualnie osoby sprawujące nad nimi pieczę.

 

§4

  1. Na cmentarzu są pobierane tzw. opłaty cmentarne, podane przez Zarządcę cmentarza na utrzymanie jego infrastruktury.
  2. Opłaty pobiera się za:
  3. udostępnienie miejsca pod grób na 20 lat;
  4. rezerwację miejsca pod grób (przez opłatę rezerwacyjną nie nabiera się praw własności do opłaconego miejsca, a jedynie staje się jego użytkownikiem na 20 lat);
  5. korzystanie z cmentarza tj. np.: za pozwolenie na wjazd na jego teren dla wykonania nagrobka (pomnika), grobu ziemnego, katakumby, dekowania i innych prac remontowo – budowlanych.
  6. Informacja o wysokości opłat, określonych w §4, p. 2, dostępna jest w Kancelarii parafialnej.
  7. Zarządca cmentarza przyjmując opłatę, potwierdza ten fakt odpowiednim dokumentem.
  8. Wszystkie opłaty wynikają z kosztów funkcjonowania i utrzymania infrastruktury cmentarza oraz planów inwestycyjnych.

 

§5

  1. Każdy grób ma dysponenta, czyli osobę posiadającą aktualną umowę
    z parafią reprezentowaną przez Zarządcę cmentarza na jego użytkowanie.
  2. W przypadku śmierci dysponenta jego prawa są dziedziczone na ogólnych warunkach.
  3. Prawo do dysponowania grobem powstaje z dniem uiszczenia opłaty cmentarnej.
  4. Brak opłaty przez dysponenta za grób, po upływie 20 lat jego użytkowania, oznacza rezygnację z dalszego jego użytkowania.
  5. Uznaje się, że decyzje dysponenta grobu są składane zawsze za wiedzą
    i zgodą rodziny osoby/osób pochowanych w grobie.
  6. Osoby składające przed Zarządcą cmentarza oświadczenia, ponoszą odpowiedzialność za ich treść. W przypadku ujawnienia i udokumentowania nieprawdy w oświadczeniu, zawarte umowy o dysponowaniu grobem automatycznie wygasają.
  7. Dysponent prawa do grobu oraz miejsca objętego rezerwacją, winien dbać o należyty wygląd tego miejsca wraz z otoczeniem, utrzymać czystość i porządek, a także dobry stan techniczny nagrobka.
  8. Rozróżnia się następujące rodzaje grobów: ziemne, murowane, rodzinne, katakumby i kolumbaria (groby urnowe).
  9. Zarządca cmentarza podaje osobie, której udostępniono miejsce pod grób jego wymiary, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dn. 07.03.2008 r. w sprawie wymagań, jakie muszą spełniać cmentarze, groby
    i inne miejsca pochówków zwłok i szczątków (Dz. U. 2008. 48. 284).
  10. Grób nie może być użyty do ponownego pochowania zmarłego przed upływem 20 lat od ostatniego pochówku. Po tym okresie, ponownie można użyć grobu, jeżeli dotychczasowy dysponent czy zainteresowana nim osoba, nie dokona opłaty cmentarnej przedłużającej dzierżawę grobu.

 

§6

  1. Zgłaszanie wszelkich spraw dotyczących grobów i cmentarza odbywa się wyłącznie u Zarządcy cmentarza.
  2. Prace remontowo – budowlane na cmentarzu mogą być prowadzone w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 20.00 (czas letni) oraz od 8:00 do 15:00 (czas zimowy).
  3. Na wszystkie prace remontowo – budowlane konieczne jest zezwolenie Zarządcy cmentarza, który wydaje je dysponentowi grobu i wskazanemu przez niego podmiotowi tj. zakładowi pogrzebowemu czy firmie kamieniarskiej, gdy ta okaże dokumenty poświadczającego prowadzenie działalności gospodarczej
    i aktualnej polisy ubezpieczeniowej oraz uiści opłatę cmentarną, o której mowa w §4, p. 2c.
  4. Prace prowadzone na cmentarzu poza wyznaczonymi godzinami oraz bez zezwolenia Zarządcy cmentarza uważane są za nielegalne i mogą jako takie być wstrzymane.
  5. Wobec podmiotów świadczących usługi pogrzebowe i remontowo – budowlane, gdy te prowadzą prace nielegalnie na cmentarzu i łamią przepisy
    o których mowa w §8, Zarządca cmentarza zrywa całkowicie współpracę lub aż do naprawienia zaistniałych błędów i szkód.
  6. Prace remontowo – budowlane na cmentarzu nie mogą być wykonywane
    w niedziele i święta kościelne oraz w czasie trwania pogrzebu, aby nie przeszkadzać jego uczestnikom okazać szacunek osobie zmarłej i jej rodzinie.

 

§7

  1. Zarządca Cmentarza, który jest Administratorem danych, przechowuje
    i uaktualnia dokumentację grobów:
  2. kartoteki grobu (w porządku: kwatera, rząd, numer czyli miejsce);
  3. dokumentację związaną z dysponowaniem grobem;
  4. karty zgonu;
  5. księgę cmentarną (zmarłych), w formie tradycyjnej i elektronicznej.
  6. Dane osobowe, które są przetwarzane i przechowywane w zbiorze Zarządcy cmentarza, podlegają ochronie w myśl przepisów Ustawy o ochronie danych osobowych z dn. 29.08.1997 r. (Dz. U. z 2002 r., nr 101, póź. 926) –
    z wyłączeniem art. 43 ust. 1 p. 3 oraz ust. 2 cyt. ustawy.
  7. Gromadzone dane w systemie informatycznym, a także w formie tradycyjnej, są odpowiednio zabezpieczone.
  8. Dysponent grobu przekazując swoje dane Zarządcy cmentarza, wyraża jednocześnie zgodę na ich gromadzenie i przetwarzanie w niezbędnym zakresie, a osobie której dane znajdują się w tym zbiorze, na każde żądanie przysługuje prawo do wglądu i ich uaktualnienia.

 

§8

  1. W sprawach nieuregulowanych niniejszym dokumentem zastosowanie mają obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa państwowego oraz Instrukcja Biskupa Kieleckiego w sprawie zarządzania cmentarzami parafialnymi (wyznaniowymi) na terenie diecezji kieleckiej z dn. 28.06.2017 r.
  2. Regulamin niniejszy obowiązuje od dn. 01.01.2024 r.

 

 

Regulamin prowadzenia prac budowlanych i kamieniarskich

oraz wykonywania innych usług przez podmioty zewnętrzne na cmentarzu 

przy parafii pw. św. Michała Archanioła w Koniecpolu

 

  1. Wykonywanie jakichkolwiek prac na terenie cmentarza w zakresie usług budowlanych i kamieniarskich oraz wykonywanie innych usług np.: pogrzebowych, pielęgnacji zieleni itp. wymaga zawarcia odpowiedniej umowy z Parafią/Zarządcą cmentarza.
  2. Podmioty zewnętrzne, które nie mają zawartych stałych umów, są zobowiązane do uzyskania od Parafii/Zarządcy cmentarza jednorazowego pozwolenia na wykonanie danej usługi.
  3. Wszyscy Wykonawcy czyli podmioty (firmy) zewnętrzne, prowadzące na podstawie właściwych przepisów prawa działalność gospodarczą, mają prawo do świadczenia usług na jednakowych warunkach na terenie cmentarza wyznaniowego przy parafii pw. św. Michała Archanioła w Koniecpolu.

 

  • 2
  1. Wszyscy Wykonawcy są zobowiązani do przestrzegania postanowień niniejszego Regulaminu oraz Regulaminu cmentarza wyznaniowego przy parafii pw. św. Michała Archanioła w Koniecpolu, a także ogólnie obowiązujących przepisów prawa, w szczególności: ustawy prawo budowlane, prawo ochrony środowiska, ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych, przepisów bhp oraz innych właściwych przepisów powszechnych,  a ponadto do bezwzględnego stosowania się do zaleceń wydawanych przez Parafię/Zarządcę cmentarza.
  2. Wszelkie prace i usługi wykonywane na terenie cmentarza przez Wykonawców mogą być realizowane tylko na podstawie właściwej umowy zawartej z Parafią/Zarządcą cmentarza. Umowa taka może być zawarta na czas nieokreślony, określony lub na czas wykonania konkretnych prac. Parafia/Zarządca cmentarza wydaje ponadto każdorazowo pozwolenie na wykonanie konkretnych prac na jednym ściśle określonym grobie.
  3. Wykonawcy ponoszą  pełną odpowiedzialność za wszelkie szkody i straty wyrządzone w mieniu cmentarza i osób trzecich, są zobowiązani do naprawienia wyrządzonej przez siebie szkody i zadośćuczynienia osobom poszkodowanym.
  4. Wykonawcy są zobowiązani do zachowania należytej staranności, przestrzegania postanowień umów zawartych z Parafią/Zarządcą cmentarza, stosowania się do treści udzielonych im zezwoleń oraz dbałości o mienie cmentarza i dysponentów grobów.
  5. Pozwolenie na wykonanie usługi kamieniarskiej lub budowlanej będzie wydawane wyłącznie na wykonanie prac na miejscach, za które zostały uregulowane obowiązujące opłaty.

 

  • 3

Wykonawca jest zobowiązany w szczególności do:

  1. zadbania o to, aby pozostałe szczątki, znalezione w starym grobie, zostały godnie zabezpieczone,
  2. zapewnienia porządku w miejscu wykonywania usługi,
  3. zabezpieczenia miejsca wykonywania usługi przed osunięciem się ziemi i sąsiednich mogił, przy respektowaniu właściwych przepisów prawa budowlanego,
  4. wywiezienia ziemi na miejsce do tego przeznaczone,
  5. przed przystąpieniem do wykonywanych prac – przedstawienia Parafii/Zarządcy cmentarza projektu, wymiarów, zakresu prac, posiadania pisemnego zezwolenia Parafii/Zarządcy  na wykonanie usługi i uiszczenia stosownych opłat.

 

  • 4
  1. Wykonawca jest zobowiązany do przedstawienia Parafii/Zarządcy cmentarza odpowiedniego wypisu z rejestru w związku z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą.
  2. Wykonawca jest zobowiązany do posiadania ubezpieczenia OC (wysokość polisy  ……………………….) oraz do przedstawienia aktualnej polisy OC Parafii/Zarządcy cmentarza.
  3. Wykonawca chcący udowodnić swoją wiarygodność w zakresie prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej może przedstawić Parafii/Zarządcy cmentarza rekomendacje.
  4. Parafia/Zarządca cmentarza może odmówić zawarcia umowy z Wykonawcami którzy, w ocenie Parafii/Zarządcy cmentarza, nie gwarantują sumiennego i profesjonalnego wykonania usługi.

 

  • 5
  1. Wykonawca jest zobowiązany do zachowania czci wobec osób zmarłych oraz powagi miejsca kultu religijnego. Swoimi działaniami nie może zakłócać przebiegu uroczystości pogrzebowych.
  2. Wykonawca może wykonywać prace na cmentarzu w dni robocze od godz. 8.00 do godz. 20.00 (okres letni) i od godz. 8.00 do 15.00 (okres zimowy).
  3. Wykonywanie pracy w innym terminie, niż wskazany w ust. 2 wymaga każdorazowo pisemnej zgody Parafii/Zarządcy cmentarza.

 

  • 6
  1. Usługi kamieniarskie mogą być świadczone przez Wykonawcę jedynie po przedstawieniu Parafii/Zarządcy cmentarza pisemnego zlecenia od dysponenta grobu, zawierającego między innymi projekt zagospodarowania grobu i jego otoczenia oraz dowodu uiszczenia stosownych opłat.
  2. Projekt zagospodarowania grobu i jego otoczenia może jedynie obejmować wymiar placu miejsca grzebalnego, który został określony w pokwitowaniu za grób.

 

  • 7

Wykonawca ponosi wyłączną odpowiedzialność za działania i zaniechania swoich pracowników realizujących prace i usługi na terenie cmentarza.

  • 8

Regulamin wchodzi w życie z dniem 01.01.2024 r.

 

 

Msze Święte
MSZE ŚWIĘTE:
NIEDZIELA: 7.30 / 9.30 / 11.30 / 16.00
W SOBOTĘ O 18.00 - MSZA ŚW Z LITURGIĄ NIEDZIELNĄ

W TYGODNIU: 7.00 / 17.00 (X-III)
7.00 / 18.00 (IV-IX)

Spowiedź codziennie 15 minut przed każdą Mszą św.
Ważne informacje
Numer konta:
63 8276 0003 2000 0000 1238 0001
Licznik odwiedzin
668229
Visit Today : 367
Visit Yesterday : 750
This Month : 6019
This Year : 6019
Total Visit : 668229