ROZWAŻANIA

I NIEDZIELA ADWENTU

ADWENT – to życie wśród zwątpień i nadziei że może o którymś świcie dotrzemy do Betlejem.

I spłynie na nas cisza wielkie uspokojenie bo wreszcie Bóg usłyszał gorące serc westchnienie.

Po trudach i zawodach serce przed Bogiem klęknie bo ADWENT –to tęsknota za prawdą dobrem pięknem

EWANGELIA

Jezus powiedział do swoich uczniów:

«Uważajcie, czuwajcie, bo nie wiecie, kiedy czas ten nadejdzie. Bo rzecz ma się podobnie jak z człowiekiem, który udał się w podróż. zostawił swój dom, powierzył swym sługom staranie o wszystko, każdemu wyznaczył zajęcie, a odźwiernemu przykazał, żeby czuwał.

Czuwajcie więc, bo nie wiecie, kiedy pan domu przyjdzie: z wieczora czy o północy, czy o pianiu kogutów, czy rankiem. By niespodzianie przyszedłszy, nie zastał was śpiących. Lecz co wam mówię, do wszystkich mówię: Czuwajcie!»

Bracia i Siostry!

Kolejny już raz w naszym życiu rozpoczynamy w Liturgii Kościoła piękny okres nazywany Adwentem. Samo słowo adwent pochodzi z języka łacińskiego adventus i znaczy tyle co przyjście. Chodzi oczywiście o to przyjście Jezusa w Świętach Bożego Narodzenia do naszych serc i naszego życia, ale też o to przyjście Pana na końcu czasów lub końcu mojego czasu.

Bracia i Siostry!, dziś kiedy tak stajemy na progu tego wyjątkowego czasu i sytuacji, w której obecnie się znajdujemy przez pandemię, warto zastanowić się: Czy nie zrzucamy winę za ten świat, że taki a nie inny na Boga, spychamy w doświadczeniach życia wszystko na Boga, ale jakoś życia, klimat życia zależy tylko od nas ludzi, od naszych serc. Ten tegoroczny Adwent inny niż zawsze, to czas oczekiwania, czas przejrzenia, nawrócenia, poprawy, powrotu i nade wszystko czas zatęsknienia za Bogiem, wiarą, sakramentami, Mszą świętą, Komunią świętą. W tym tegorocznym Adwencie mamy odnaleźć siebie i znaleźć odpowiedź na nasze tęsknoty, pytania, co mamy czynić, aby dobrze ten czas przeżyć i przygotować się na Narodzenie Jezusa Chrystusa. Odpowiedź na te nasze pytania i tęsknoty jest prosta: mamy kochać Boga, bliźnich, być uczciwi, życzliwi, hojni, wrażliwi, dobrzy, troskliwi, szczerzy, łaskawi, obowiązkowi. Nie tylko w życiu prywatnym, zawodowym ale i społecznym. Tym kim jesteśmy mamy być całym sercem: w duchu miłości i służby bliźniemu.

To ważne w czasach gdzie bardzo często mówimy, że nie mamy czasu na nic, gdzie panuje pandemia, która bardzo wiele zmieniła. I dlatego ta adwentowa droga, ma nam pokazać gdzie mam dokonać poprawy serca, chęci działania, nawrócenia i powrotu.

Tę poprawę świata należy zacząć od siebie, choć pokusa jest zawsze taka, żeby zaczynać od innych. Każdy z nas musi sobie postawić na początku tego czasu czuwania pytania: Co mam czynić? Kim jestem i co mam poprawić w swoim życiu, by być lepszym?

Bracia i Siostry!, w tej naszej drodze do nieba szukamy nadzwyczajnych działań, a okazuje się, że mamy być uczciwymi w tym co robimy. Świat byłby piękniejszy, gdyby ludzie sobie nie szkodzili, nie byli interesowni, chciwi kosztem innych, wulgarni. Świat byłby inny gdyby ludzie kierowali się prawdą, miłością, wiarą, Dekalogiem i mieli Boga w swoim sercu.

Moi Drodzy, coraz częściej te zbliżające się święta Bożego Narodzenia są jakby bez narodzenia Boga w życiu rodzinnym, społecznym czy osobistym, jak i w sercu, w sakramentach, w uczestnictwie we Mszy świętej czy wierze. Dziś robi się wszystko by były to święta zimowe i rodzinne bez wiary i Boga. Stąd na początku naszej adwentowej drogi kolejne pytanie: Czy szukam Boga w swoim sercu i dzięki temu jestem bliżej Boga? Bo Bóg jest coraz bliżej, ale człowiek raczej jest odrętwiały poprzez grzech, wymówki, wygodnictwo, brak czasu praktycznie na wszystko. Mamy przygotować swoje serca, pamiętać o spowiedzi, Mszy świętej, Komunii świętej, o formacji swojego serca by być dobrym.

Ten wigilijny opłatek symbol miłości i pojednania, który za kilkanaście dni będziemy łamać w Wigilię jest potrzebny każdego dnia. Może dlatego niektórym pozostają zawsze opłatki z poprzednich lat, że nie dla wszystkich starczyło serca, gestu pojednania? Zabrakło wyciągniętej ręki do wielu: w domu, pracy, życiu społecznym? Jednak upór, niezgoda, uprzedzenia wygrywają. Każdego dnia chrześcijanin przeżywa swoisty Adwent. Szkoda tylko, że tak niewielu chce się obudzić, aby z tej Jego obecności skorzystać, pozwalając Mu rodzić się w nędznej szopie człowieczego serca.

Pan jest blisko, choć dopiero rozpoczynamy Adwent: Czy potrafisz z tego się cieszyć? Co musiałbyś/musiałabyś zmienić w swoim życiu osobistym, społecznym, zawodowym, czy dachowym, aby odnaleźć radość i drogę do nieba? Co dzisiaj na początku tego czasu chce Ci powiedzieć Jezus? Żebyśmy nie byli tacy jacyś smutni, zmęczeni i zarośnięci duchowo?

Wiemy jak łatwo w życiu się zgubić. Nasze życie religijne też często nie idzie po prostych ścieżkach. Wtedy muszę siebie pytać: Jak znaleźć Mesjasza

Siostro i Bracie!, nie trać już więcej czasu na samego siebie i świat, bo w tej chwili Chrystus obdarza Cię łaską szczególnego czasu. Niech nikt z nas nie pozostanie bez konkretnego postanowienia adwentowego, aby przy stajence betlejemskiej w Boże Narodzenie nasza dusza mogła wołać: „ZNALAZŁEM/ZNALAZŁAM MESJASZA – to znaczy CHRYSTUSA!”.

Na codzienną drogę z Miłosiernym Panem Jezusem, niech Cię błogosławi Bóg Wszechmogący:

Ojciec i Syn i Duch Święty +