PARAFIA ŚWIĘTEGO MICHAŁA           ARCHANIOŁA W KONIECPOLU

ROZWAŻANIA

XVI NIEDZIELA ZWYKŁA

 

Społeczeństwo, w którym tempo codziennego życia wzrasta ponad wszelką miarę, musi na nowo odkryć wartość odpoczynku. Prawdziwy odpoczynek polega na tym, że pozwala na nowo odkryć wartości, które zazwyczaj zaniedbujemy, takie jak kontakt z naturą, radość przyjaźni, bezinteresowna solidarność, miłość…

 

 

 

 

EWANGELIA

Apostołowie zebrali się u Jezusa i opowiedzieli Mu wszystko, co zdziałali i czego nauczali. A On rzekł do nich: „Pójdźcie wy sami osobno na miejsce pustynne i wypocznijcie nieco”. Tak wielu bowiem przychodziło i odchodziło, że nawet na posiłek nie mieli czasu. Odpłynęli więc łodzią na miejsce pustynne osobno. Lecz widziano ich odpływających. Wielu zauważyło to i zbiegli się tam pieszo ze wszystkich miast, a nawet ich uprzedzili. Gdy Jezus wysiadł, ujrzał wielki tłum i zdjęła Go litość nad nimi; byli bowiem jak owce nie mające pasterza. I zaczął ich nauczać.

 

Komentarz do Ewangelii


 

 

 

 

Pójdźcie wy sami osobno na miejsce pustynne i wypocznijcie nieco!

 

Jakże wakacyjnie brzmią te słowa Pana Jezusa, prawda? Skierował je do Apostołów, którzy wrócili z posługi głoszenia słowa Bożego i Pan Jezus zapewne zauważył ich zmęczenie…Apostołowie byli pełni zachwytu wobec dokonanego dzieła i może zbytnio tego zmęczenia nie okazywali, ale Jezus wiedział ile ich ta praca musiała kosztować.

A my? Też pewnie przeżywamy często radość, satysfakcję z wykonanej pracy, przeprowadzonego remontu, który kosztował dużo nerwów i wyrzeczeń. W ostateczności efekt przyniósł nam zadowolenie, ale na drugi dzień może czuć właśnie takie wypompowanie, zmęczenie. Dlatego dobrze jest sobie przypomnieć, że odpoczynek to nie przywilej, ale obowiązek. Jest on po to, aby raz jeszcze spojrzeć na swoje życie i zobaczyć, dokąd ono zmierza:

– czy staję się coraz bardziej pracoholikiem?
– czy obowiązki mnie tak pochłaniają, że nie mam już czasu nawet dla najbliższych, nie mówiąc o sobie?

Pragnę w tym miejscu przypomnieć, że Bóg po stworzeniu świata też odpoczywał i w niczym nie pomoże nam to, że będziemy żyć z oczami podpartymi na zapałkach, z energetykiem w ręku i wiadrem kawy na biurku. Po co jest odpoczynek? Po co Bóg pokazał na swoim przykładzie ten odpoczynek? Byś wiedział, że na niego zawsze MUSISZ mieć czas. Nie chciej być lepszym od Pana Boga, który potrafił okazać zmęczenie i nie wstydził się o tym powiedzieć…

Najlepsze miejsce na wypoczynek to miejsce pustynne i w towarzystwie Jezusa. Oczywiście inne formy wypoczynku też są dobre, ale ta jest najlepsza (piszę o tym z własnego doświadczenia). Dobrze jest móc co jakiś czas wraz z Jezusem „odpłynąć na miejsce pustynne osobno”. Osobno nie oznacza w pojedynkę, ale z NIM. Jego obecność najlepiej regeneruje siły, bo On zawsze przychodzi do nas z czystą Miłością i z Mądrością. Jest też Siłą, potrafiącą udźwignąć wszystko. Tego nie da nam żaden człowiek. Kto umie z Jezusem „odpływać”, ten jest niewyczerpany w byciu dla innych. Jak utworzyć tą pustynię, gdzie jej szukać? Pełno jest takich miejsc czy okazji do bycia z Bogiem sam na sam chociaż przez chwilę. Tylko co w tym wszystkim jest najtrudniejsze? Żeby wyłączyć telefon, laptop, przestać myśleć o nie wiadomo czym, tylko skupić się na obecności Boga. Ojciec i Syn, Ojciec i Córka…czy może być coś piękniejszego od takiej relacji/spotkania?

 

Warto postawić sobie pytanie: Czy stać mnie na wysiłek oparcia swego życia na prawdziwych wartościach, które przynosi nam Jezus? On, jako Dobry Pasterz, wyszukuje nam najlepsze pastwiska, daje najlepszy pokarm i ochrania przed złem. Dlatego warto chyba Jemu zawierzyć swoje życie i na Jego Ewangelii je oprzeć. Proponuje Ci wspólny odpoczynek, wspólną rozmowę w ciszy…bo w ciszy usłyszysz najwięcej. Urlop, wakacje miną i to szybciej niż się spodziewamy. Co z tego zostanie? Czy tylko jakaś nieostra fotografia w komórce, czy coś poważniejszego? To zależy już tylko i wyłącznie od Ciebie. Wybierz dobrze! A dobry odpoczynek niech Ci w tym pomoże. Pamiętaj, że nie ma wakacji od Pana Boga, od modlitwy…

 

 

 


 

Są dwa rodzaje pracy, wiesz jakie?

 

Są takie zawody, które bardzo męczą pracownika. Taka osoba z utęsknieniem oczekuje urlopu, wakacji…co nie oznacza, że nie może odpoczywać po pracy, albo w dniu wolnym. W dzisiejszych czasach dzień wolny kojarzy się i tak z pracą. Niedziela kojarzy się z pracą, Święta tak samo…Taka osoba musi odpoczywać, bo będzie nieefektywnym pracownikiem i prędzej czy później rozchoruje się z przemęczenia.

Jest też taka praca, która wymaga dyspozycji 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, bez urlopu i bez wytchnienia. Jest to praca, którą wykonują miliony ludzi na świecie – to matki, to ojcowie. Jest Ktoś jeszcze, kto czuwa, gdy my śpimy, kto nie odpoczywa, gdy my wypoczywamy, kto nas prowadzi, mimo że czasem wolimy iść łatwiejszą na pozór ścieżką. To Bóg. Dzisiejsze czytania pokazują nam obraz Boga i Jezusa jako Pasterza, Przewodnika, który nie zaprzestaje odpowiedzialności: modlitwy i bycia Pasterzem. Jezus mówi do swoich uczniów: wypocznijcie nieco, ale sam nie przestaje być Pasterzem. Nie ma odpoczynku od bycia odpowiedzialnym. Jezus pracuje zawsze – bez wytchnienia, tak jak nasi rodzice, a nawet bardziej. Ten rodzaj pracy jest całkiem inny, ta praca to MIŁOŚĆ, gorące serce, czułość. Bóg NIE powie: „jestem zmęczony byciem Ojcem i rzucam to„, kochający rodzic też tak nie powie i nie będzie chciał odpoczywać od nieustannej opieki nad swoim dzieckiem.

 

Jest praca która męczy i wymaga odpoczynku,

ale są też prace, które mimo że męczą, dają uśmiech, siłę i radość 🙂

 

 

Głoszenie Dobrej Nowiny na pewno było dla Apostołów ciężką i męczącą pracą. Wyobrażam sobie, jak musieli być zmęczeni wieczorem po całym dniu chodzenia piechotą, szukania noclegu nie wiadomo gdzie i u kogo. Jak musiało męczyć bycie nieustannie w gotowości, w uprzejmości, w życzliwości, w przebaczaniu, zrozumieniu i miłosierdziu wobec tych, do których mówili i w trwaniu na jedności i na modlitwie.

Jak musiało ciążyć, gdy ich przekaz nie trafiał na dobry grunt i byli przeganiani, wyśmiewani, prześladowani. Jak musieli być zniechęceni, kiedy nie widzieli owoców swej ciężkiej pracy i wielkiego zaangażowania. Mimo to zawsze pod koniec dnia przychodzili do Jezusa, aby dzielić się tym, co przeżyli, co ich ucieszyło, co podniosło na duchu, co zasmuciło czy załamało.

Może dlatego Chrystus do dość dużych wymagań, co do sposobu realizacji misji, dodawał też odpoczynek w modlitwie, w obecności Ojca. Jest to trudna sztuka – dobrze odpocząć. Wyspać się bez ciągłego myślenia o tym, co jeszcze by można zrobić jutro, a co pojutrze, bez uporczywej myśli: a może jednak nie spać tylko jeszcze posiedzieć i nadrobić zaległości. Trudne to – oddać cały przeżyty dzień Bogu i po prostu zasnąć, nie zamartwiać się jutrem i tym co minęło. Odpocząć.

Trudne jest opuszczenie pracy na czas, opanowanie tej nieujarzmionej pokusy, by popracować jeszcze więcej i jeszcze mocniej na swój sukces, na sukces firmy. Trudne jest wyłączenie ogłupiacza pt. telewizor, tablet, komórka i wyjście z sobą samym na spacer po parku, do lasu, do miejsca, gdzie można posłuchać swego serca, swojej duszy i usłyszeć tam ciszę i głos sumienia. Trudno to zrozumieć, że taki samotny odpoczynek z Bogiem jest cenny i powinien być bardzo ważną częścią życia aktywnego i pełnego wyzwań.

 

 

NIE SAMĄ PRACĄ CZŁOWIEK ŻYJE, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych

 

 

 

 

Na drogę z Jezusem i zadanie przyprowadzania innych do Niego, niech Cię błogosławi Bóg Wszechmogący:

Ojciec i Syn i Duch Święty +

 

 

  

 

  

 

 

 

 

 

 

 

Msze Święte
MSZE ŚWIĘTE - OKRES LETNI: NIEDZIELA 7.00 / 9.30 / 11.30 / 16.00
W TYGODNIU 7.00 / 18.00

MSZE ŚWIĘTE - OKRES ZIMOWY:
NIEDZIELA 8.00 / 9.30 / 11.30 / 16.00
W TYGODNIU 7.00 / 17.00

Spowiedź codziennie 15 minut przed każdą Mszą św.
Kancelaria parafialna
godziny urzędowania:

od poniedziałku do soboty
OKRES LETNI:
7.30 - 8.00 oraz od 17.15 - 17.45

OKRES ZIMOWY:
7.30 - 8.00 oraz od 16.15 - 16.45

Numer konta:
63 8276 0003 2000 0000 1238 0001
Licznik odwiedzin
81063
Visit Today : 74
Visit Yesterday : 208
This Month : 2803
This Year : 32711
Total Visit : 81063